Nowości  Domeny  Hostingi  Współpraca  Klienci  Kontakt    
 

Domenklatura.pl > Własna szkocka domena internetowa

2013-08-26 Własna szkocka domena internetowa

Stojąca przed referendum w sprawie niepodległości Szkocja chce, aby powstałą własna szkocka domena internetowa. Domena .scot ma zastąpić unionistyczną brytyjską domenę .co.uk.

"Nadszedł czas aby Szkoci na całym świecie mieli własną domenę, odzwierciedlającą społeczność internetową zdefiniowaną przez wspólne zaangażowanie w szkocką tożsamość, kulturę i promocję gospodarczą." - powiedział Alex Salmond, premier Szkocji.

Obecnie Szkoci, szkockie firmy i organizacje używają domen .co.uk lub .com. Jednakże złożony został już wniosek do ICANN, światowej instytucji odpowiedzialnej za przyznawanie nazw domen internetowych. Organizacja ta wyraziła swoją zgodę na szkocką domenę .scot. Rozszerzenie to ma być dostępna być w styczniu 2015 roku.

Domenę .scot będą mogli rezerwować wszyscy. Zarządzana będzie przez utworzoną w 2009 roku organizację Dot Scot Registry.

Co ciekawe wcześniej proponowana szkocka domena .sco - została jednak ona odrzucona przez zwykłych Szkotów. Była zbyt mało czytelna.

Od 1707 Szkocja wchodzi, obok Anglii, Walii i Irlandii Północnej w skład Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom, w skrócie UK). W ostatnich dziesięcioleciach w Szkocji narasta chęć zerwania unii i odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa (UK). Plany te sukcesywnie wdrażają są w życie - od 1998 roku Szkocja posiada własny parlament i rząd w Edynburgu. Teraz przeprowadzone ma być referendum w sprawie niepodległości. Odbyć się ono ma 18 września 2014 roku. Szkoci zdecydują się, czy chcą być niezależnym krajem czy też nadal stanowić część Zjednoczonego Królestwa (UK).

"Szkocja jest na drodze do niepodległości i wygląda na to, że będzie także niedopdległa w cyberprzestrzeni." - powiedział Alex Salmond, premier Szkocji.

W przypadku głosowania za odłączeniem się Szkocja uzyskać ma niepodległość w marcu 2016 roku. Do tego czasu opracowana ma być także szkocka konstytucja. Potem powstać ma własna armia, ambasady na świecie, urzędy i... domena.

Domenklatura.pl na serwisach społecznościowych: